‪Google+‬‏ קוד מעקב:
 • מדע וחן
 • מרכזים לקוסמטיקה רפואית בטכנולוגיות מתקדמות
 • כרמיאל - זיכרון יעקוב

פיגמנטציה. קל למנוע. קל פחות לטפל.

dreamstimexs23545598.34571377.11238405.largeפיגמנטציה היא בעיה אסתטית קשה המטרידה מיליוני אנשים בעולם כולו. הסיבה המרכזית והחשובה להופעת כתמי פיגמנטציה על העור הינה חשיפה לקרינת השמש, שבישראל קשה מאוד להימנע ממנה. איך לטפל בפיגמנטציה ואיך ניתן למנוע את התופעה?

לכל בני האדם יש גוון עור מסוים, הנקבע על פי המטען הגנטי, ומושפע בין היתר, מהפיגמנט "מלנין". מלנין הוא פיגמנט המופרש מתאים מלנוציטים באפידרמיס. הוא בולע קרינה באורכי גל קצרים (בעיקר קרינה על-סגולה) ובכך מגן למעשה על הגוף מפני פגיעה כתוצאה מחשיפת יתר לקרני שמש מזיקות. ככל שחלה עלייה בחשיפה לאור השמה, כך מפרישים המלנוציטים יותר מלנין, ומקנים לעור את הצבע הכהה הידוע כ"שיזוף".

כאשר חלקיקי המלנין אינם מתפזרים בעור באופן אחיד, או כאשר יש הצטברות של מלנין, נוצרים שומות, נמשים וכתמים עוריים. עומק הכתמים אינו אחיד. המשמעות בפועל היא שפתרון הבעיה אינו בהכרח זהה בין אדם לאדם, או באזורים שונים בגוף.

מהם הגורמים העיקריים לפיגמנטציה?

 • הגורם החשוב ביותר לכתמי פיגמנטציה הוא חשיפה לקרינה של השמש.
 • גורמים נוספים הם: שינויים הורמונליים (למשל: בהריון או בעת נטילת גלולות), תרופות מסוימות וגיל.

חומרים פעילים עיקריים המסייעים בהבהרת כתמי פיגמנטציה:
הבהרת כתמי עור הינה אחד האתגרים המורכבים ביותר בעולם הקוסמטיקה. יחד עם זאת, ידוע על כמה חומרים פעילים שהוכיחו יעילות טיפולית רבה בבעיה. חומרים אלה נמצאים באחוזים שונים ובשילובים שונים בתכשירי הבהרה מקצועיים, ובהם:

 • הידרוקינון

זהו חומר המדכא את האנזים "טירוזינאז" ופועל לדיכוי יצירת המלנין בגוף. החומר עובד נפלא אך אינו יציב בתכשירים קוסמטיים. הוא מתחמצן מהר בנוכחות אור ו/או אוויר, ולכן יש לבדוק שאריזתו סגורה היטב. הידרוקינון נמצא בתכשירים קוסמטיים בריכוז של עד 2%. בריכוז של למעלה מ- 4% נדרש מרשם רופא

 • ארבוטין

זוהי נגזרת צמחית של ההידרוקינון, בעלת אותו מנגנון פעילות. היא מופקת מעלי חמוציות וזנים מסוימים של אגסים. אין לה תופעות לוואי.

 • חומצות אלפא הידרוקסיות

חומצות אלפא הידרוקסיות אינן יעילות בשימוש ישיר, אך מעולות בטיפולים משולבים עם מרכיבים אחרים. יש להן השפעה מעולה בסוגים שונים של פילינג רפואי המבוצע על ידי רופא, שבהן הן נמצאות בריכוזים גבוהים יותר

 • חומצה קוג'ית

בדומה להידרוקינון, גם חומצה זו מדכאת את האנזים "טירוזינאז" ועקב כך מדכאת את יצירת המלנין. היא מעולה בתכשירים קוסמטיים, אך לעתים אינה יציבה בנוכחות אוויר ואור ומאבדת מיעילותה. מעבדות שונות משתמשות במולקולה יציבה יותר כדי למנוע תהליך זה.

 • ויטמין C (חומצה אסקורבית)

מעקב את יצור המלנין ומשמש כנוגד חמצון חזק. מומלץ מאוד לשלב ויטמין C בטיפולי הבהרה.

 • חומצה אזולאית

מופקת מגרעינים שונים. מעולה בשילוב עם מרכיבים אחרים.

טיפול בבעיות פיגמנטציה

 1. מניעה: למניעת כתמי פיגמנטציה חשוב להשתמש מיד יום בקרם לחות התאים לסוג העור שלכם, ולהקפיד שיכיל מקדם הגנה ברמה מספקת. זהו שלב חשוב ביותר, שימנע את החמרת הבעיה לעתיד לבוא וישמור על עור פנים בריא.
 2. טיפול: חשוב להשתמש בתכשירי הבהרה בהתאם לסוג הבעיה, סוג העור והמצב בריאותי. מומלץ מאוד להתייעץ עם קוסמטיקאית מוסמכת ולשלב טיפול במכון ולעקוב אחרי התוצאות. ניתן להוסיף לטיפול נוגדי חמצון.
 3. המפתח להצלחה בטיפול בכתמי פיגמנטציה טמון בטיפול משולב:

טיפול בחומרים הפעילים נכונים, עם התמדה בטיפול בבית!

 

אם גם לך יש כתמי פיגמנטציה על הפנים, על הצוואר, על גב הידיים ובכל מקום אחר
הגיע הזמן להפטר מהכתמים.
במכון לקוסמטיקה רפואית של ד"ר אסתר קורן ישמחו להעניק לך יעוץ וטיפול.